świadome gotowanie

Zanim wybierzesz przepis na danie, które chcesz przygotować zastanów się kto będzie je jadł i co może sprawić mu przyjemność. Skup całą swoją uwagę na jedzeniu bo jedzenie robione z przyjemnością i w pełni świadomie smakuje lepiej, jest zdrowsze i sprawia więcej satysfakcji.

 
Ustal czas jaki chcesz poświęcić na gotowanie i dobierz do niego odpowiedni przepis i potrawę. Pospiech przy gotowaniu lub znużenie nim sprawią, że zaczniesz gotować bez należytej uwagi i zaangażowania.

 2 
Upewnij się, że masz na wyciągniecie ręki wszystkie potrzebne składniki i narzędzia, i że gotowanie przebiegać będzie harmonijnie i w skupieniu.

 3 
Gdy myjesz, kroisz, odmierzasz, smażysz myśl tylko o myciu, krojeniu, odmierzaniu, smażeniu. Skup uwagę i wolę na każdym odkrajanym plasterku, na każdej szczypcie, która przesypuje się przez Twoje palce. Wczuwaj się w magię gotowania i doceniaj ją. Odpręż się i baw procesem gotowania. Zauważaj i doceniaj efekty swojego wysiłku.

 4 
Zanim cokolwiek wyrzucisz zastanów się chwilę czy nie da się tego jakoś wykorzystać. Na przykład resztek owoców i ryżu jako deseru, resztek warzyw by zrobić wywar, obierków i naci na kompost.

 5 
Zachowaj maksymalną prostotę oraz umiar. Gdy gotowanie sprawia Ci przyjemność łatwo zrobić więcej jedzenia niż da się zjeść w zdrowy, odpowiedzialny sposób. Jeśli przygotowujesz kilka dań zmniejsz porcje, pamiętaj że jedno danie z reguły wystarcza 2 to już wiele, a 3 to często zbyt dużo.